10 Ushqimet Më të Mira për Humbje Peshe që Michael Mosley Rekomandon

0
108

10 ushqimet më të mira për humbje peshe të Michael Mosley rekomandojnë perime ‘çuditëse’

Lënda ushqyese lidhet me ushqimet shtazore si mishi dhe bulmeti, por eksperti i shëndetit tha se mund të gjendet edhe në një perime të veçantë.

Perfaqesuesi i dietës Michael Mosley shpjegoi më parë se si makronutrienti ndihmon në humbjen e peshës dhe tani ai ka renditur 10 burimet e tij kryesore të proteinave – dhe mund t’ju habisë.

Ato janë:

Vezët
Kosi grek
Arra
Tofu
Thjerrëzat
Pluhur proteinash
Peshku
Brokoli
Mishi pa dhjamë
Gjiza

Ndryshe nga karbohidratet dhe yndyrnat, proteinat e tepërta nuk ruhen në trup, kështu që është e rëndësishme të hani shumë për të marrë dozën tuaj të rekomanduar ditore. Për shkak të kësaj, ekspertët këshillojnë të rriturit të përpiqen të hanë 60 g proteina në ditë.

Proteina është një nga shtytësit kryesorë të riparimit të qelizave në trup, kështu që është e nevojshme për shëndetin e mirë të kockave, si dhe mirëmbajtjen e muskujve. Jo vetëm që mund të mbajë larg dhimbjet e urisë, por gjithashtu mund të ndihmojë në parandalimin e rifitimit të peshës.

Brokoli nuk është e vetmja perime e mbushur me proteina, por më shpesh gjendet në bishtaja si fasulet, qiqrat dhe thjerrëzat. Sigurisht, ushqimet shtazore si mishi dhe produktet e qumështit janë të mbushura me lëndë ushqyese.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here