20 vjecari kishte dhimbje ne shpatull por mjeket zbulojne semundjen e rende qe ai kishte

BRITANI-Nje djal i ri ne moshen 20 vjecare vuante nga dhimbjet e shpatulles por ato sa vinin dhe beheshin te padurueshme.

Ai mendoj se kishte terheqeje muskuli por dhimbja nuk po i pushonte.

Dhimbja e tij u perkqesua dhe shkoj ne spital qe te bente analizat e gjakut dhe te bente nje eko.

Studenti u diagnostikua me leuçemi limfoblastike akute me qeliza T pararendëse dhe tre ditë më vonë filloi të bënte kimioterapi.

“Ai kishte këtë dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës që mund të kishte shumë gjëra të ndryshme, ai mendoi se kishte tërhequr një muskul. Dhimbja u përkeqësua gradualisht, ai humbi oreksin e tij dhe ishte i sëmurë.

Dylan u transferua në Spitalin e Qytetit Nottingham, ku ata kanë një Ekip Hematologjik specialist dhe një Njësi Besimi për Kancerin Adoleshent. Përveç kimioterapisë, ai gjithashtu kishte një transplant të qelizave staminale dhe duroi biopsi të palcës kockore, steroid me dozë të lartë dhe injeksione intratekale.

Pas gjithe ketyre nderhyrjeve gjendja e 20 vjecarit eshte permiresuar dhe neutralizuar por ai po mbledh fonde per nje kurim me te mire ne Amerike.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *