3 fëmijë tetë, 10 dhe 11 vjec humbin jetën pasi bien në liqen

0
68

Anlgi-Tre djem të moshës tetë, 10 dhe 11 vjeç kanë humbu jeten pasi kanë rënë në një liqen të akullt në Solihull dhe një djalë i katërt 6 vjeç po lufton për jetën në spital, konfirmoi sot policia.

Katër fëmijë u dërguan në spital në gjendje kritike pas incidentit në Babbs Mill Park pak pas orës 14:30 të së dielës.

Kërkimet në liqen vazhduan sot pas raportimeve se deri në gjashtë fëmijë kishin rënë brenda, por policia ka paralajmëruar se “nuk është më një operacion kërkimi dhe shpëtimi”.

Shkolla fillore e afërt e St Anthony njoftoi se ishte mbyllur sot dhe u bëri thirrje njerëzve që ‘të mbanin të prekurit në lutjet tuaja’.

Raportet lokale mbrëmë thanë se një fëmijë kishte humbur jeten në spital, por policia nuk pranoi ta konfirmonte këtë.

Zhytësit specialistë të policisë janë parë duke hyrë në ujë nën dritën e pishtarëve gjatë ditës së djeshme.

Por ekipet e zjarrfikësve kanë thënë se shpresa për dy fëmijët e humbur zbehet.

Dy fëmijë – thuhet se ishin nën 12 vjeç – kishin luajtur në akull kur ai u hap dhe i zhyti poshtë tyre.

Kjo i shtyu miqtë e tyre të vrapojnë në liqen dhe të përpiqen t’i ndihmojnë ata vetëm që të futen në telashe vetë, thanë dëshmitarët.

Në një konferencë shtypi mbrëmjen e djeshme, shërbimet e urgjencës konfirmuan se katër fëmijë po luftonin për jetën e tyre në spital dhe përpjekjet e kërkimit po vazhdonin mes raporteve për dy fëmijë të tjerë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here