4 shenjat që gjuha juaj tregon se keni probleme me shëndetin tuaj

0
305

Trupi juaj shpesh ju dërgon sinjale delikate kur diçka nuk është në rregull. Problemi është se nëse nuk dini çfarë të keni kujdes, këto shenja mund të kalojnë pa u vënë re derisa problemi të bëhet më i rëndë. Një zonë ku mund të shfaqen shenjat e një gjendjeje themelore shëndetësore është gjuha juaj. Ju mund të mos e kuptoni këtë, por shëndeti juaj i gjuhës në fakt mund t’ju tregojë shumë për atë që po ndodh në trupin tuaj.

Gjuha e luleshtrydhes mund të jetë një shenjë e një prej kushteve shëndetësore të mëposhtme.

Semundje e fruthit.
Mungesa e vitaminës B12
Një alergji ndaj ushqimit ose drogës

Shkaqet e mundshme ose faktorët kontribuues të gjuhës të zezë përfshijnë.

Ndryshime në përmbajtjen normale të baktereve ose majave në gojë pas përdorimit të antibiotikëve
Higjiena e gojës
Goja e thatë (kserostomia)
Përdorimi i rregullt i shpëlarësve të gojës që përmbajnë agjentë oksidues irritues, si peroksidi
Përdorimi i duhanit
Pirja e sasive të tepërta të kafesë ose çajit të zi
Përdorimi i tepërt i alkoolit

Kjo ndodh kur papilat në gjuhën tuaj fryhen. Mbetjet, bakteret dhe qelizat e vdekura që vendosen midis papilave bëjnë që gjuha të duket të ketë një shtresë të bardhë.
Shkaqet mund te jene:
Higjiena e dobët e gojës
Goje e thate
Dehidratim
Pirja e duhanit ose përdorimi tjetër i duhanit nga goja
Përdorimi i alkoolit (i tepërt)
Frymëmarrja me gojë
Dietë me pak ushqime të papërpunuara (duke ngrënë kryesisht ushqime të buta ose pure)
Irritim mekanik nga skajet e mprehta të dhëmbëve ose aparatet dentare
Ethe

Nëse keni flluska në gjuhën tuaj jane renie imuniteti.

Probleme me dhembet
mpirje në fytyrë ose qafë
probleme me përtypjen ose gëlltitjen
vështirësi në të folur

Kushtojini vëmendje shëndetit të gjuhës suaj
Ka shumë kushte shëndetësore që mund të shfaqin simptoma në gjuhën dhe në gojën tuaj. Disa prej tyre mund të jenë të vogla dhe të lehta për t’u trajtuar, por disa mund të jenë problem ndaj vizito mjekun.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here