4 këshilla të shpejta dhe efektive për të hequr qafe morrat e kokës dhe për të shmangur vizitën tek mjeku!

0
178

Morrat e kokës janë insekte parazitare që jetojnë në kokën e njeriut dhe herë pas here në vetulla dhe qerpikë. Ata shpesh nuk paraqesin kërcënime të mëdha shëndetësore, por pasi ushqehen me gjak nga koka, kjo mund të shkaktojë infeksion dhe acarim tek personi i infektuar.

Ata që kanë e përjetuar kete gje, ndoshta mund të ju tregojnë se është mjaft tronditëse dhe jashtëzakonisht e vështirë për ti hequr.

Edhe pse morrat e kokës mund të parazitojne tek njerezit e cdo moshe, me te zakonshme jane tek fëmijët e vegjël, pasi ata shpenzojnë më shumë kohë pranë njëri-tjetrit në shkollë ose në çerdhe.

Edhe pse ka shampo per ti luftuar ato,nuk janë gjithmonë efektive.

Për fat të mirë, ekziston një metodë tjetër që mund ta përdorni në vend të ketyre shampove pa kimikate të dëmshme.

E gjitha që ju duhet është:

Një krehër për parazitët
Lares goje
Uthull e bardhë
Një qese plastike
Peshqir

Së pari, lagni flokët e fëmijës suaj me laresin e gojes, pastaj mbuloni flokët me qese plastike. Lereni rreth një orë. Era e forte e laresit i largon morrat.

Shpelajini flokët dhe lagini me uthull të bardhë. Uthulla do t’ju ndihmojë për të hequr qafe vezët.

Lereni uthullen në flokë për një orë duke mbuluar flokët me një qese plastike.

Së fundmi, lani flokët me shampon tuaj të zakonshme dhe filoni ti krihni me një krehër morrash.

Është gjithashtu e dobishme që të sperkatni laresin e gojes në flokët e fëmijës suaj para se të shkojnë në shkollë ose në çerdhe gjatë shpërthimeve të morrave.

/©10gjera.com

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here