9 simptomat e reja te variantit te ri te kovidit qe po perhapet ne te gjithe evropen

0
295

Tashme kovidi ka avancuar ne version te ri por fatmiresisht pasojat i ka si te gripit dhe nuk eshte me ai virus si ne fillimet e tij.

Ne Britanin e madhe ka pasur shume infektime diten e fundit me variantin e ri te kovidit ndërsa shumë nga simptomat e reja janë raportuar gjerësisht si shenja të mundshme të virusit për mjaft kohë, kjo është hera e parë që NHS i njeh ato zyrtarisht.

Shenjat e reja renditen përveç tre simptomave klasike të Covid-19 të raportuara më parë: ethe, kollë e vazhdueshme dhe një humbje ose ndryshim në shije dhe erë.

Çfarë duhet të dini për variantin “Deltakron” dhe pse rastet e Covid-19 po rriten përsëri në të gjithë Evropën

Nëntë simptomat e reja janë si më poshtë:

Frymëmarrje e shkurtër

Ndjeheni i lodhur ose i rraskapitur

Një trup që dhemb

Një dhimbje koke

Dhimbje fyti

Një hundë e bllokuar ose rrjedhje

Humbje e oreksit

Diarreja

Ndjeheni të sëmurë ose të sëmurë

Publikimi i listës së përditësuar vjen vetëm disa ditë pasi ka nje rritje te infektimeve.

Rritja aktuale e infeksioneve besohet të jetë shkaktuar nga dy nënvariante të reja të Covid-19 – Deltacron dhe Stealth Omicron – të cilat mendohet se janë gjithashtu shkaku i virusit te ri.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here