Boll bletë bukë, ja si ta bëni vetë. Receta perfekte e bukës në shtëpi me aromë të mrekullueshme si dikur

0
117

Receta perfekte e bukës së bërë në shtëpi me aromë të mrekullueshme si dikur

Receta për dy bukë:
2 filxhan caji ujë të ngrohtë
1/4 filxhan caji sheqer
1,5 lugë gjelle maja
1,5 lugë caji kripë
1/4 filxhan caj vaj vegjetal
5,5 filxhan caji miell (sapo kam përdorur për të gjitha qëllimet)

Treteni sheqerin në ujë të ngrohtë. Shtoni majanë dhe lëreni të fermentohet. Përzieni vajin në përzierjen e majave pasi të jetë fermentuar.
Përzieni miellin dhe kripën në një tas të veçantë.
Shtoni nga tasi me përzierjen e thatë në përzierjen e lagësht nga një filxhan herë pas here dhe përzieni derisa të formohet një brumë i butë.

Lëreni të pushojë për 3-5 minuta.
Vendoseni në enë të lyer me vaj, kthejeni brumin për të lyer të dyja anët me vajin. Lëreni të pushojë 1 orë.
Ngjesheni mire e mire, dhe formoni bukët. Vendosini në tepsi për bukë të lyer me yndyrë. Lëreni brumin të vijë për 30-40 minuta mbuluar.
Piqeni në 350 për rreth 30 minuta. Lyejini majat me gjalpë ndërsa janë të ngrohta.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here