Kancelarja Merkel jep lajmin e keq për Gjermaninë mbi koronavirusin

  0
  106

  Kancelarja Merkel u shpreh e shqetesuar se fundmi mbi koronavirusin dhe situaten aktuale ne Gjermani.

  Merkel thote se Gjermania eshte ende ne fillimet e krizes se koronavirusit ndaj paralajmeron nje situate te veshtire qe mund te qendroje ende gjate, transmeton Reuters.

  Gjate fjalimit te fundit ne Bundestag ajo u tha ligjvenesve se tashme duhet te bashkejetojme me kete virus per nje kohe te gjate. Merkel madje shprehu shqetesimin se disa rajone ne Gjermani po i japin fund masave te distancimit social.

  Edhe pse e shqetesuar Merkel gjithsesi nuk ka shfaqur aspak dorezim pasi tha se paresore eshte nxitja per testime, “Testimi, testimi, testimi është rruga përpara”, tha ajo.

  “Ne nuk mund të kthehemi në jetën e përditshme si përpara virusit,” paralajmëroi ajo. “Le të qëndrojmë të zgjuar dhe të kujdesshëm gjatë pandemisë.”, tha ajo

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here