Friday, May 20, 2022


HomeMbingarkim i spitaleve ne Itali, mjekët zgjedhin kush duhet të jetojë dhe...
Array

Mbingarkim i spitaleve ne Itali, mjekët zgjedhin kush duhet të jetojë dhe kush joMesa duket kornavirusi po mposht italianët. Çdo ditë rastet po shumohen, rreth 15-20 raste në ditë po spitalizohen prej infektimit nga koronavirusi.

Deri më tani janë 631 jete të humbura 8514 të infektuar 1004 të shëruar. Numri i përgjithshëm i të infektuarve – përfshirë jetet e humbura dhe të shëruarit – tejkaloi dhjetë mijë: 10,149. 

Spitalet italiane janë mbingarkuar nga njerëzit e prekur me koronavirus. Shumë pacientë ngelin pa u trajtuar dhe të moshuarit mbi 65 vjeç nuk merren më parasysh, thotë një mjek.

Mjekët në Itali janë detyruar të të zgjedhin dhe të marrin vendime se kush duhet të jetojë e kush duhet të vd esë. Ata vendosin se kush pacient kush duhet të marrë kujdes intensiv dhe kush jo.

Mjekët i bëjnë thirrje italianëve të respektojë masat e reja të rrepta të karantinës dhe të mos bëhen shkak i vd ekjes së shumë personave të tjerë.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments