Ministrja Manastirliu tregon planet e qeverise ne vjeshtë-dimër per perballimin e situates

  0
  119

  Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu deklaroi nga Urgjenca Kombëtare se do të dyfishohen ekipet e terrenit për shërbimin në banesë për qytetarët e prekur nga COVID-19.

  Deklarata e saj u bë në kuadër, të forcimit të masave për përballimin e situatës së shkaktuar nga COVID-19,

  Ministrja bëri me dije se Tirana mbetet vatër e nxehtë, por se përpjekjet e përballimit të situatës po shtohen.

  “Në këtë moment jemi duke ndërtuar edhe më shumë skuadra mobile për pacientët me COVID-19, pra skuadra të lëvizshme të cilat do të ofrojnë ndihmën në banesë sipas protokolleve, sipas gradës së sëmundshmërisë, për ata të cilët do të kenë nevojë për asistencë në shtëpi, apo për transferimin në spital, sipas protokolleve. Përgjatë vjeshtë-dimrit, do të dyfishojmë ekipet tona të terrenit”, u shpreh Manastirliu.

  Duke vlerësuar punën e madhe që kryhet nga Njësia e Koordinimit dhe ekipet e urgjencës kombëtare, Manastirliu shtoi se po përballohet një fluks i konsiderueshëm i qytetarëve të prekur nga SARS COV2.

  “Janë mbi 500 thirrje në ditë janë vetëm për COVID-19 në numrin unik të Urgjencës Kombëtare 127. Nga ana tjetër Urgjenca Kombëtare vijon që të japë shërbime edhe për gjithë patologjitë e tjera. Edhe kjo falë një pune dhe një organizimi shumë të mirë, të bërë nga ana juaj, me gjithë spitalet”, tha Manastirliu.

  Duke kërkuar nga qytetarët t’i referohen strukturave shëndetësore, sipas sistemit të referimit, Manastirliu apeloi se, “Dua të bëj një thirrje për të gjithë qytetarët, për të komunikuar me numrin unik 127 kur kanë shenja të sëmundjes sepse e dinë ekipet e urgjencës se si duhet të veprohet dhe spitalet ku dërgohen qytetarët si dhe për informacion mbi COVID19, për kontaktet me mjekun e familjes, duhet të lidhet me numrin falas 0800 40 40. Situata është serioze dhe duhet ta përballim duke zbatuar sistemin e referimit”, tha Manastirliu.

  Aktualisht në Urgjencën Kombëtare priten 540 thirrje në ditë vetëm për COVID-19, ndërsa kryhen rreth 50 shërbime/ ditë në banesë. Që prej fillimi të epidemisë janë mbi 1 mijë qytetarë që janë dërguar për trajtim spitalor, ndërsa në total janë 2411 qytetarë të prekur nga SARS COV2 që kanë marrë trajtim nga urgjenca kombëtare në banesë dhe janë transferuar në spital dha janë mbi 100 mijë thirrje për COVID-19 të pritura gjatë kësaj periudhe të epidemisë.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here