“T’i tregojmë Putinit që ukrainasit nuk janë vetëm”, Biden merr VENDIMIN e papritur diten e sotme

0
238

Joe Biden pritet që të udhëtojë drejt një qyteti pranë kufirit polako-ukrainas, duke u përpjekur të sinjalizojë vendosmërinë perëndimore kundër një pushtimi rus.

Air Force One do të fluturojë në qytetin lindor polak të Rzeszoë, duke e sjellë presidentin amerikan më pak se 80 kilometra larg nga një komb i shkatërruar nga lufta që ende po lufton për të zmbrapsur një pushtim brutal rus.

Udhëtimi është projektuar për të nënvizuar gatishmërinë e Uashingtonit për të mbrojtur aleatët e NATO-s, pasi rritet frika se lufta njëmujore në Ukrainë mund të derdhet drejt perëndimit duke shkaktuar atë që presidenti amerikan e ka quajtur “Lufta e Tretë Botërore”.

Rusia tashmë akuzohet për përdorimin e bombave me fosfor dhe granatimet pa kriter të zonave civile diçka që Shtetet e Bashkuara e kanë cilësuar si krim lufte.

Në këtë sfond, Biden do të takohet me anëtarët e Divizionit të 82-të Ajror të SHBA-së, pjesë e dislokimit gjithnjë e më muskuloz të NATO-s në krahun e saj lindor.

Presim ndryshime te kesaj situate.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here