Toka nuk gjen qetesi nga termetet.Dy tërmete brenda 3 minutash. Ja ku ishte epiqendra

Toka nuk gjen qetesi nga termetet.Një tërmet ka goditur provincën Sichuan të Kinës jugperëndimore, me magnitudë 6.1 të shkallës rihter.

Sipas mediave të huaja nga lëkundjet e forta raportohet humbje jete dhe gjashtë të plagosur.

Tërmeti, me magnitudë 6.1 të shkallës Rihter, u regjistrua në orën 17:00 me orën lokale në zonën e Lushan, rreth 100 kilometra në perëndim të kryeqytetit rajonal Chengdu, sipas Rrjetit Sizmologjik Kinez (CENC).

Vetëm tre minuta më vonë, një tërmet me magnitudë 4.5 goditi rajonin rreth Bauing.

Sakaq, qindra mjekë, zjarrfikës, , punonjës të shpëtimit dhe policë janë vendosur në gatshmëri në operacionet e kërkim-shpëtimit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *