Categories
News

Brataj: Nese arrihen keto shifra, mund të mbyllemi serish në karantinë

Skënder Brataj drejtor i Urgjencës Kombëtare ka folur rreth infektimeve te fundit per perhapjen e koronavirusit ne vendin tone. Ai eshte pyetur nëse ekziston mundësia që te kthehemi perseri në karantinë, siç paralajmëroi kryeministri Edi Rama, por ai tha se kjo gjë nuk mendohet për momentin. Për momentin as që e mendojmë të mbyllemi prapë […]

Categories
News

“Do na mbylle Europa kufijte..”/ Pipero apel URGJENT qytetarëve në 3 të mëngjesit: Ju kerkoj vetem nje gje..

Mjeku i njohur Pëllumb Pipero, iu ka bërë apel qytetarëve që të respektojnë masat për COVID-19. Kështu, rreth orës 03:00 të mëngjesit mjeku ka dhënë një mesazh në “Facebook”, ku thekson se qytetarët duhet të mbajnë masat dhe të respektojnë distancën. Mesa duket situata e krijuar prej pandemisë dhe rastet e shtuara e kanë lënë […]

Categories
News

Rastet me Koronavirus nuk po ndalen/ Ministrja Manastirliu jep vendimin e prerë: Ka ardhur koha qe..

Gjate javes se fundit, rastet e reja me Koronavirus në vendin tone janë rritur ndjeshëm. Për këtë arsye, gjatë takimit me inspektorët e task – forcës, anti-Covid19, ministrja e shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka njoftuar se do të ketë zero tolerancë për subjektet që do të shkelin protokollet e sigurisë për mbrojtjen nga Koronavirusi. “Ka ardhur […]

Categories
News

Ja kur rikthehet karantina/ Flet drejtuesja e Komitetit Anti-Covid

E ftuar ne top channel në fjalën e saj, Rakacolli theksoi se shtimi i numrit të rasteve me Koronavirus keto dite ne vendin tone, ishte e parashikuar në politikat e hapjes. Po ashtu shtoi se rikthimi në karantinë për momentin nuk është një opsion. Por nëse numri i të infektuarve do të pësojë rritje dhe […]

Categories
News

E FUNDIT/ Urgjente, Koronavirusi po bën namin në Tiranë, merret vendimi ekstrem, mbyllet një…

Jo vetem ne Tiranë, por në të gjithë vendin, po krijohet një situatë mjaft e rende me rastet e reja me koronavirusin. Situata qe eshte krijuar keto dite sidomos në kryeqytet ka bërë që autoritetet të mbyllin çerdhen numër 16 në ish-Bllok. Prindërit janë njoftuar që të marrin fëmijët e tyre dhe për 14 ditët […]

Categories
News

Do te mbyllemi sërish? Vjen njoftimi i fundit nga Ministrja Manastirliu, lëshon deklaratën pas konsultimeve se…

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu diten e sotme gjatë dorëzimit të pajisjeve mjekësore nga Bashkimi Europian për përballimin e epidemisë në vend, ka deklaruar sot se ndonëse shifrat e Koronavirusit kanë shënuar rritje ditët e fundit, Komiteti i Ekspertëve nuk ka asnjë vendim për të rikthyer masat kufizuese si në kohën e karantinës. Situata po […]

Categories
News

Nuk pritej/ Rekord i ri rastesh me koronavirus ne Shqiperi

Ministria e Shendetesise para pak miutash beri perditesimin e dites se sotme. Ne 24 oret e fundit jane konfirmuar 57 raste te reja me koronavirus ne vend. Ky është një rekord i ri për Shqipërinë, që dje shënoi 48 raste të reja. Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 362 testime ndërsa Kruja ka numrin […]

Categories
News

Ja kur rikthehen reshjet e shiut dhe stuhite, ky eshte parashikimi i motit ne vijim

Fundjava në vendin tonë parashikohet me mot pjesërisht të qëndrueshëm. E shtuna me diell dhe vranësira, ku në zonat malore pati dhe rrebeshe shiu. Do të jetë dita e diel ku moti do të jetë me diell dhe temperatura në rritje. Zonat malore 10-26 gradë celsiusZona e ulët 12-30 gradë celsius.Zona bregdetare 16-28 gradë celcius. […]

Categories
News

Greqia hapi sezonin turistik, por ky shtet “përjashtohet” nga pushimet në vendin fqinj

Greqia po behet gati per turistët e parë të huaj, për herë të parë që prej masave kufizuese të vendosura në mars për shkak të epidemisë së COVID-19, por fluturimet nga Britania e Madhe nuk janë autorizuar ende. Të gjithë pasagjerët nga Italia, Spanja dhe Hollanda do t’i nënshtroheshin testeve pas mbërritjes ndërsa deri më […]

Categories
News

Skandali/ Specialistja e ISHP zbulon rastin e tmershëm: Bëri testin dhe iku në…kur e thirrem në telefon ai ishte në…

Specialistja e Institutit të Shëndetit Publik ka zbuluar disa raste të pazakonta qe ndodhin vetem ne Shqiperi, kur persona të dyshuar për koronavirus, testohen dhe presin përgjigjen nga restoranti me persona të tjerë, apo edhe kur të rinjtë asimptomatikë këshillohen të vetëkarantinohen por nuk e zbatojnë këtë gjë. Pjesa më e madhe e personave që […]