6 ide te thjeshta se si ti largoni mizat ne keto dite te nxehta vere

Një truk i thjeshtë dhe i lirë për të mbajtur mizat jashtë shtëpisë tuaj gjatë motit të ngrohtë është përhapur kudo, dhe gjithçka që ju nevojitet është një bimë si edhe pak durim.
Tani ekspertët kanë nxjerrë një udhëzues se si të mbani mizat larg duke përdorur bimë natyrale, pa kimikate, pa harxhime apo asgjë të dëmshme për askënd .

Rezulton se mizave nuk u pëlqen borziloku apo nenexhiku dhe ato do të zmbrapsen nga barishtet e athëta, kështu që mund të provoni të kapni disa bimë të vogla dhe t’i vendosni në pragjet e dritareve dhe pranë dyerve.

Nenexhiku do t’i mbajë mizat larg
1. Bëni vetë spërkatjen tuaj natyrale për parandalimin e mizave
Era e vajrave esenciale si nenexhiku, limoni dhe livanda janë të urryera nga mizat. Ne rekomandojmë livando në mënyrë që spërkatja të lërë kuzhinën tuaj me aromë freskie. Thjesht spërkatni me ket perzierje rreth kuzhinës tuaj gjatë gjithë ditës dhe kjo nuk do ti lere mizat të hyjnë brenda.

2. Ruani pijet e gazuara në frigorifer dhe fshini menjëherë çdo derdhje mbi siperfaqet e shtepise
Mizat e frutave tërhiqen nga dioksidi i karbonit në pijet me gaz, kështu që nëse këto pije lihen jashtë, mizat e frutave të kuzhinës suaj mund të fillojnë të grumbullohen rreth zonës, veçanërisht nëse ka ndonjë derdhje e cila duhet pastruar menjehere.

3. Mbajeni koshin e kuzhinës tuaj të thatë me sodë buke
Një truk i mirë është të spërkatni sodë buke në fund të koshit tuaj përpara se të vendosni në një qese të re koshi. Soda e bukës duhet të thithë çdo erë dhe lëngje që rrjedh nga qesja.

4. Mos i lini enët e pista pranë lavamanit
Në muajt e ngarkuar të verës, veçanërisht në pushimet e verës, Ne ju rekomandojmë t’i lani enët tuaja në verë sa më shpejt që të jetë e mundur, në mënyrë që mizat të mos ndotin enët tuaja me baktere dhe madje të vendosni vezë mbi to.

5. Mbani plehrat plotësisht të mbyllura në qese dhe vaska
Mizat pëlqejnë të bëjnë vezë në vende me temperatura më të ngrohta, prandaj nuk duhet t’i lini mbetjet pa mbuluar kur i lini të ftohen. Në vend të kësaj, vendosni mbetjet në një qese ose vaskë që mund të mbyllet plotësisht për të parandaluar që mizat të prekin ushqimin.

6. Përdorni uthull molle për të parandaluar mizat e frutave
Nëse kuzhina juaj ka miza frutash, duhet të mbushni gjysmën e një gote me uthull molle dhe ta mbuloni me qese selofoni dhe të hapni vrima të vogla në ngjitësen.

7. Mbani një bimë borziloku në kuzhinën tuaj për të shmangur mizat
Borziloku është i njohur për largimin e mizave dhe mushkonjave, duke e bërë atë një opsion të shkëlqyeshëm për bimët e kuzhinës. Jo vetëm që do të ndalojë mizat, por është gjithashtu i shkëlqyeshëm për t’u përdorur në shumë receta!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *