8 mënyra të mrekullueshme të përdorimit të vaselinës dhe qe nuk i dinit me pare

1. Pastrim i Trupit =. Përziejeni kripën dhe vazelinen për të bërë një pastrim të trupit gjate dushit. Ju gjithashtu mund të përzieni një sasi të vogël të vazelinës me sheqer për një pastrim të shpejtë të buzëve përpara se te aplikoni buzekuqin.

2. Rregulloni një zinxhir. Duke vendosur Vaseline në zinxhirin e xhupit ose pantallonave dhe duke tërhequr fort, ajo përsëri do të funksionojë normalisht.

3. Rregulloni një ekran të gërvishtur të telefonit.Nuk ka nevojë të shpenzoni shumë para duke riparuar ekranin e telefonit tuaj të gërvishtur. Thjesht mbushni pjesen e gervishtur me vazelinë dhe pastaj fshijeni me kujdes .

4. Bëni qe kepucet e lekures te duken te reja.Thjesht lyeji me nje pambuk te zhytur paraprakisht ne vaseline.

5. Hiqni njollat nga veshjet. Keni një njollë kokëfortë në ngjyrën e këmishës tuaj të preferuar të bardhë? Vendosni nje pike vazeline dhe ferkojenu. Do ta heqë dorë menjëherë.Kjo funksionon gjithashtu për jastëkët dhe batanijet.

6. Kundër insekteve. Vazelina bën mrekulli për parandalimin e pickimit te insektit.Lyeni krahët dhe këmbët kur të shkoni në hiking ose kampe. Ju do të jeni të lumtur pasi do te vini në shtëpi pa u pickuar.

7. Bëni qe aroma juaj te qendroje më të gjatë. Perpara se te lyeheni me parfumin tuaj të preferuar, aplikoni një sasi te vogel të vazelinës në anët e qafës dhe në pjesën e prapme të duarve tuaj.

8. Trajtimi i flokeve. Vazelina ndalon elektrizimin e flokeve dhe ndihmon ne trajtimin e majave te ndara te flokeve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *