Alarm për bombë në avionin me mbi 200 pasagjerë, piloti ben ulje emrgjente

Piloti i një aeroplani pasagjerësh që udhëtonte nga Polonia për në Mbretërinë e Bashkuar duhej të bënte një ulje të paplanifikuar në Paderborn për shkak të një kërcënimi me bombë.

Një avion me më shumë se 200 persona u detyrua të ulej në qytetin perëndimor të Gjermanisë, Paderborn, në mënyrë që policia të mund të kryente një kontroll të plotë të avionit. Ngjarja ka ndodhur mbrëmjen e djeshme.

Thirrja për të ulur aeroplanin erdhi pasi kontrolli i trafikut ajror polak dha një informacion për një kërcënim me bombë, raporton DW.

Çfarë dimë deri tani?

Policia tha se nuk u gjetën objekte të dyshimta gjatë kontrollit të avionit Airbus A321 të operuar nga transportuesi hungarez Wizz Air.

Avioni u nis nga qyteti perëndimor polak i Posnanit vonë të dielën dhe u nis për në Aeroportin Luton të Londrës. Ai u detyrua të ulej në aeroportin Paderborn-Lippstadt në orën 22:05. p.m.

Qentë e policisë të trajnuar posaçërisht u përdorën në një kontroll të plotë të avionit. Detaje të mëtejshme të kërcënimit, i cili u mor me telefon, fillimisht nuk ishin të disponueshme.

Policia tha se u bënë përpjekje për të akomoduar 199 pasagjerët dhe 7 anëtarët e ekuipazhit në hotele për natën, përpara se të vazhdonin udhëtimin e tyre të hënën.

Një aeroplan që do të ulej në Paderborn, një nga aeroportet më të vogla të Gjermanisë, u devijua në Düsseldorf në mënyrë që stafi të mund të merrej me uljen emergjente.

Aeroporti u rihap herët të hënën në mëngjes me një fluturim për në Mynih të nisur në orar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *