Nese keni probleme me stomakun ja cfare duhet te hani nga Blerina Bombaj

Problemet me stomakun janë të shumta. Disa ushqime janë më të “sjellshme” me të sesa të tjerat, ndaj është mirë që të përdoren më rregullisht Blerina Bombaj/ Dietologe klinike Shprehja “probleme me stomakun” përfshin shumë simptoma të lidhura me stomakun dhe zorrët. Ky problem shëndetësor mund të sjellë pasoja dhe ndjeshmëri të lartë të aparatit…

Read More

Shtatë efektet e dëmshme të kripës në trup

Kripa ndryshon shijen e ushqimit, por ajo gjithashtu ndikon trup në mënyra që nuk mund të imagjinoni. Është burimi kryesor i jodit, kurse mungesa e saj mund të çojë deri te struma apo gusha. Nga ana tjetër, nëse konsumohet shumë, mund të shkaktojë probleme shëndetësore. Presioni i lartë i gjakut Kripa ndikon në presionin e…

Read More

Si ta ulni kolesterolin duke perdorur keto ushqime nga Dr. Ndue NIKAJ

Dr. Ndue NIKAJ Kolesteroli është një lëndë e rëndësishme (themelore) për organizmin, që mund të transformohet në një helm për sistemin kardio – vaskular nëse ai akumulohet me tepricë. Ai bën pjesë në lëndët themelore yndyrore për funksione të ndryshme biologjike. Para së gjithash, është një komponent (përbërës), që formon membranen qelizore, qoftë atë të…

Read More

Flet mjeku ortoped traumatolog: Dhimbja e mesit, si mund të shërohet brenda një kohe të shkurtër

Që dhimbja e mesit të kalojë, mund të mjaftojnë, në rastin më të mirë vetëm pak ditë, por nëse gjendja është serioze, do të duhet që deri në rikuperimin e plotë të kalojnë disa javë. Mjeku ortoped traumatolog, Ervin Priftaj, përmes një interviste dhënë për gazetën, bën me dije shenjat me të cilat manifestohet dhimbja…

Read More

Mjeku Altin Kuqo. Cfare eshte sëmundja e parkinsonit dhe si mund ta parandaloni

Nuk ka shenja tipike me të cilat mund të identi fikohet që në zanafillë. Sëmundja e parkinsonit shfaqet në mënyrë graduale, duke shkaktuar fillimisht lodhje, këputje, dhimbje të kyçeve dhe krahëve. Mjeku neurolog, Altin Kuqo, shpjegon se dridhja e duarve, ngathtësia e lëvizjeve të ndryshme, nisin të shfaqen atëherë kur sëmundja ka avancuar. Në këtë…

Read More

29 vjecarja ne Vlorë humb jeten pasi e ze korenti

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur ditën e sotme në Vlorë. Një 29-vjeçare ka humbur jetën pasi ka rënë në kontakt me energjinë elektrike. Ngjarja ka ndodhur në lagjen “10 Korriku”, në oborrin e banesës së 29-vjeçares. Rrethanat e ngjarjes janë duke u hetuar nga policia. Njoftimi i policisë: Sot, në lagjen “10 Korriku”, Vlorë,…

Read More