“E PAPRANUESHME” Babai im kaloi 7 orë duke pritur në një barelë. Vonesat vdekjeprurëse i kushtuan atij jetën

Duke luftuar me dhimbjet e stomakut, babai i Rebecca Gossage e dinte se diçka nuk ishte në rregull.

Keith Bromyard për herë të parë u bë i vetëdijshëm për simptomat e tij në tetor 2021.

Më pak se dy muaj më vonë ajo u diagnostikua me kancer pankreatik , i cili i mori jetën vetëm në moshën 65-vjeçare.

Kanceri ka shkallën më të ulët të mbijetesës nga çdo kancer i zakonshëm në MB – me më shumë se gjysma e pacientëve që vdesin brenda tre muajve nga diagnoza.

Tani vajza e tij Rebecca, po i bën thirrje qeverisë që të sigurohet që të gjithë pacientëve t’u ofrohen takime me mjekun e përgjithshëm brenda dy javësh.

Megjithatë, atij iu desh të priste muaj për analiza, të cilat më vonë do të zbulonin se vuante nga kanceri i pankreasit.

Ai u diagnostikua më 30 dhjetor 2021, por iu tha se ishte gjetur shumë vonë që ai të kualifikohej për trajtimin e vetëm kurativ për kancerin e pankreasit, operacionin.

Rebecca, 38, tha se babait të saj iu dha një shpresë, pasi iu tha se ai ishte kandidati ideal për kimioterapi .

Por në pritje të trajtimit, ai u prit me disa takime të anuluara.

Ende duke vuajtur, gruaja e Keith u detyrua një ditë të thërriste një ambulancë më 9 shkurt të këtij viti për shkak të dhimbjes që kishte burri i saj.

Përveç dhimbjes së stomakut, Rebecca, e cila jeton në Bromsgrove, Worcestershire, tha se edhe babai i saj kishte filluar të humbte peshë me shpejtësi.

Rebecca tha: “Ai ishte jashtë spitalit në ambulancë për 7 orë në barelë për shkak të një numri të prapambetur në A&E.

“Edhe pse duhej të shkonte në onkologji, ai përsëri duhej të triazhohej përmes A&E.

“Kjo është absolutisht e papranueshme: një, ishte jashtëzakonisht e pakëndshme për të, sepse ai kishte filluar të zhvillonte plagë presioni në shpinë; dhe dy, një ekip i tërë mjekësh ndihmës dhe një ambulancë ishin jashtë spitalit për 7 orë kur ata me gjasë ishin të nevojshme. diku tjetër.”

Mjerisht, Keith vdiq vetëm tre ditë pasi u shtrua në spital, duke mos parë kurrë onkologun e tij.

Tani, Rebecca po punon me Kancerin e Pankreasit në Mbretërinë e Bashkuar në fushatën e tyre ‘Nuk ka kohë për të pritur’ .

Organizata bamirëse po u bën thirrje qeverive në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar të publikojnë planet e financuara të kancerit për të ofruar diagnozë dhe trajtim më të shpejtë për njerëzit me kancer pankreatik që nuk kanë kohë për të pritur.

Rebecca shtoi: “Qeveria ka thënë se të gjithë do të marrin një takim me mjekun e përgjithshëm brenda dy javësh.

“Dy javë kur keni kancer pankreatik janë një kohë kaq e madhe.

“Është shumë e gjatë. Është kaq e shpejtë. Duhet të jetë më e lartë në axhendën e qeverisë, sepse shenjat që kishte paraqitur babai, po të ishin marrë më herët me një skanim, mund të kishte qenë pak më e menaxhueshme për të gjithë.

“Mund të mos ketë qenë aq shumë tronditës, ose ai mund të ketë marrë kimioterapi.”

Të dhënat nga Kanceri i Pankreasit në Mbretërinë e Bashkuar tregojnë se pothuajse 60 për qind e njerëzve me këtë sëmundje janë duke u diagnostikuar në A&E ose kujdes tjetër urgjent – përqindja më e lartë e çdo kanceri të zakonshëm.

Për shumicën e njerëzve, kjo do të thotë se është tepër vonë për trajtimet që shpëtojnë jetën dhe më shumë se gjysma e njerëzve vdesin brenda tre muajve nga diagnoza e tyre, duke e bërë kancerin e pankreasit kancerin që vret më shpejt, thonë mjekët në bamirësi.

Diana Jupp, CEO e Kancerit të Pankreasit në Mbretërinë e Bashkuar tha se pandemia, mungesat e stafit dhe financimi i pamjaftueshëm e kanë shtyrë NHS-në në pikën e thyerjes.

“Kanceri i pankreasit është kanceri që vret më shpejt, dhe çdo vonesë në diagnozën dhe trajtimin mund t’u kushtojë njerëzve mundësinë e tyre për të mbijetuar. Nuk ka kohë për të pritur.

“Qeveritë në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar duhet të sjellin dhe zbatojnë plane të financuara për kancerin për të ofruar diagnozë dhe trajtim më të shpejtë që do të shpëtojë jetë, jo vetëm këtë dimër, por edhe në të ardhmen.

“Ne nuk mund të përballojmë të vazhdojmë të përkeqësojmë një krizë në tjetrën. Njerëzit me kancer pankreatik, të dashurit e tyre dhe stafi punëtor i NHS-së meritojnë të gjithë më mirë.”

Një zëdhënës i NHS, tha: “Më shumë njerëz se kurrë më parë janë referuar nga mjeku i tyre i përgjithshëm me kancer të dyshuar dhe mbi 90 për qind e atyre të diagnostikuar me kancer fillojnë trajtimin e tyre brenda një muaji.

“NHS po investon miliarda për të zgjeruar kapacitetin e trajtimit diagnostik, për të cilin kanceri do të jetë prioritet, dhe i ka shkruar Trusts me vonesat më të gjata duke u kërkuar atyre që urgjentisht të përcaktojnë plane për të reduktuar pritjet e kancerit – duke i ndihmuar ata të ridizajnojnë kujdesin e tyre për të përmbushur kërkesën në rritje. .”

Në një deklaratë, Departamenti për Shëndetin dhe Kujdesin Social tha: “Çdo vdekje nga kanceri është një tragjedi. Ne po punojmë me ritëm për të përmirësuar rezultatet për pacientët me kancer në të gjithë Anglinë, duke përfshirë hapjen e mbi 80 qendrave të diagnostikimit të komunitetit që kanë ofruar mbi dy milionë skanime shtesë, teste dhe kontrolle.

“Gjatë gushtit, 92 për qind e njerëzve filluan trajtimin e kancerit brenda një muaji nga marrja e vendimit për trajtim.

“Ne po përmirësojmë gjithashtu aksesin në praktikën e përgjithshme, në mënyrë që pacientët që kanë nevojë për një takim të mund të marrin një takim brenda dy javësh dhe ata me nevoja urgjente të shihen brenda së njëjtës ditë.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *