Fenomeni “i çuditshëm” që do të ndodh gjatë kësaj jave me motin, ja çfarë parashikohet

Jemi ne fund te muajit mars dhe pritet qe keto dite te jene me reshje shiu por fenomeni eshte se ditet me shi do kete dhe rritje te temperaturave si nje shi vere.

Moti pritet te jete i ngrohte gjate diteve dhe temperaturat do pesojne rritje.

Dita e martë dhe të mërkurë do të kemi kryesisht kthjellime dhe vranësira ta shpështa, por mundësia për reshje është vetëm në zonat të izoluara.

Dita e enjte është ajo që bën ndryshimin. Do të kemi kryesisht vranësira prezencë të reshjeve në të gjithë territorin shqiptar. Rreshje të konsiderueshme në veri dhe veri-perëndim të vendit.

Termometri do të shënojë një rënie të lehtë gjatë ditës së martë, kjo rënie do të rikuperohet dhe të mërkurën dhe akoma më tepër gjatë mëngjesit të së enjtes, ndërsa në mesditë kemi luhatje më të vogla të vlerave termike. Nga 18-20 gradë celcius, bën me dije meteorologia Tanja Porja.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *