Fenomeni i cuditshem qe ndodhi dje ne bregdetin Shqiptar. Zbulohet e verteta

Ditën e sotme qytetarë të shumtë kanë raportuar në JOQ ALBANIA një ndotje të madhe në bregdetin e Shëngjinit dhe Velipojës. I gjithë bregdeti është mbushur me një pluhur të verdhë dhe kjo i ka lënë të shtangur pushuesit që këtë të dielë kishin vendosur ta kalonin në plazh.

Drejtoria e Mjedisit ka dalë në terren për të monitoruar situatën e krijuar në bregdet dhe janë marrë edhe kamione për analiza, të cilat janë dërguar në laboratorin e Tiranës. Drejtori Rajonal i Mjedisit në Lezhë, Bardhok Frroku duke folur për TCH tha se kjo ndotje është shkaktuar nga një fenomeni natyror i krijuar nga poleni i pishave pasi zona e bregdetit ka shumë pisha.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *