Ja kur rikthehet karantina/ Flet drejtuesja e Komitetit Anti-Covid

  E ftuar ne top channel në fjalën e saj, Rakacolli theksoi se shtimi i numrit të rasteve me Koronavirus keto dite ne vendin tone, ishte e parashikuar në politikat e hapjes.

  Po ashtu shtoi se rikthimi në karantinë për momentin nuk është një opsion. Por nëse numri i të infektuarve do të pësojë rritje dhe do të rrezikojë sistemin tonë shëndetësor, karantinimi do të rikthehet sërish.

  Mira Rakacolli shpjegoi se përse QSUT-ja është kthyer në një vatër infektimi.

  Atëherë unë nuk do të përdorja fjalën qendër e përhapjes. Sepse rastet aktive nuk janë përhapur të gjitha nga QSUT-ja. Infektimi i personelit shëndetësor është një fenomen mbarë botëror dhe është një fenomen i pranishëm në çdo strukturë që merret me trajtimin e sëmundjeve infektive.

  Edhe përdorimi nga njerëzit më rigorozë i mjeteve mbrojtëse. Siç është si astronauti duhet përdorimi me atë veshje qe të mbron nga kontakti me virusin, por virusin e merr dhe me ato veshje mbrojtëse. Një pjesë e mirë e personelit mjekësor e merr virusin nga zhveshja e këtyre veshjeve.

  Gjithashtu Rakacolli u bëri apel qytetarëve që të respektojnë masat e thëna, të mbajnë maska në ambiente të mbyllura, të përdorin dezinfektantë, pasi në këtë mënyrë nuk rrezikojmë të rikthehemi në karantinë.

  “Ju thashë këtu nuk ka një përgjigje të prerë, indikatorët që unë ju përmenda do të na dërgojnë në shifra që mund të dërgojnë në kolaps sistemin shëndetësor ose në numër të madh të infektuarish, atëherë mund të kthehemi për të mbrojtur shëndetin e qytetarëve. Unë bëj apel për njerëzit. Po të respektojmë të gjithë bashkë me rigorozitet rregullat do të vijojmë të jemi të suksesshëm si në situatën e parë.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *