Kjo nuk pritej.Ukraina sulmon Rusinë, evakuohen fshatrat ruse me kufi me Ukrainen

Pasi te gjithe presin qe lufta mes rusis dhe ukraines te mbaroj diten e sotme forcat ukrainese kane sulmuar territorin rus.

Rusia ka shpallur situate emergjence ne fshatrat e saj ne kufi me ukrainen dhe bombardimet kane qene te pranishme gjate dites se sotme.

Mediat ruse raportojne lajmin pasi rusia po terheq nje pjese te trupave te saj nga ukraina.

Incidenti vjen në kohën kur ushtria e Moskës nisi të ridislokojë si dhe në sfondin e bisedimeve të paqes që po zhvillohen aktualisht në Turqi, me Rusinë që pretendon se po angazhohet për të lehtësuar sulmet dhe Ukrainën që insiston për një zgjidhje përfundimtare, që do të përfshinte neutralitetin ushtarak në këmbim të anëtarësimit të plotë në Bashkimi Europian.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *