Ndahet papritur nga jeta aktori dhe regjisori i njohur

Aktori dhe regjisori Ahmed Benaissa, i konsideruar si një figura më e madhe në teatrin i cili luajti në filmin “Goutte d’Or”, i prezantuar në Kanë, humbi jeten ne moshën 78-vjeçare.

Gjatë një karriere 50-vjeçare, e cila filloi në 1971, ai kishte luajtur në më shumë se 120 filma, përfshirë prodhime algjeriane të njohura ndërkombëtarisht si “Papicha”, “Le Sang des loups”, “De Hollywood à Tamanrasset” ose “Outlaw”.

Në një mesazh për familjen e të ndjerit të postuar të premten në Facebook, ministrja e Kulturës dhe Arteve, Soraya Mouloudji, shpreh keqardhjen për humbjen e një monumenti të kulturës i cili do të lërë një gjurmë të pashlyeshme në botën e kinemasë dhe teatrit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *