Një Luftë të tretë Botërore Zelensky del me deklaratën qe nuk e prisnim

Gjendje shume e veshtir ne Ukraine pasi Rusia po perdor raketa hipersonike dhe po shkakot deme te medha ndaj presidenti Zelensky tha sot se është gati të negociojë me presidentin rus Vladimir Putin, por paralajmëroi se nëse ndonjë përpjekje për negociata dështon, kjo mund të nënkuptojë se lufta midis dy vendeve do të çojë në “një Luftë të tretë Botërore”.Ndaj duhet te ndalet kjo lufte pasi pasojat globale jane shume te medha per te gjithe boten.

Ja se si u shpresh Zelensky:“Jam gati për negociata me të. Isha gati për dy vitet e fundit.

Dhe unë mendoj se pa negociata, ne nuk mund t’i japim fund kësaj lufte”, tha Zelensky për Fareed Zakaria të CNN.

“Nëse ka vetëm 1% mundësi që ne ta ndalojmë këtë luftë, mendoj se duhet ta shfrytëzojmë këtë shans.

Unë mund t’ju them për rezultatin e këtyre negociatave, ne po humbasim njerëz të pafajshëm në terren”, tha ai.

Presin ne ditet ne vazhdim qe situata te qetesohet ne Ukraine.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *