Nje mrekulli. Pas 260 oresh shpetohet 12 vjecari nen rrenoja. Video

Një 12-vjeçar është shpëtuar nga rrënojat 260 orë pasi tërmetet goditën provincën jugore Hatay të Turqisë. Më herët një grua u gjet e gjallë pas 257 orësh nën rrënoja.

42-vjeçarja Neslihan Kiliç u nxor nga rrënojat në provincën qendrore Kahramanmaras dhe u transportua drejt spitalit. Numri i të vdekurve nga tërmeti arriti në 42,000 dhe zemërimi u rrit në mesin e të mbijetuarve, të cilët thanë se standardet e dobëta të ndërtimit ishin po aq fajtore sa edhe vetë lëkundjet.

Ekipet e shpëtimit vazhdojnë të punojnë furishëm nëpër zona të mëdha rrënojash urbane, me gërmuesit që mbledhin butësisht grumbujt e grumbulluar të rrënojave derisa të gjendet një trup.

Shpëtimtarët e lodhur më pas kalojnë në veglat prerëse dhe lopata, duke u përpjekur të nxjerrin viktimat nga mbetjet e padallueshme të shtëpive të tyre dhe t’i vendosin në çanta trupash.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *