Shenjat e heshtura te depresionit qe duhet te kerkoni ndihme tek psikologu

Depresioni eshte nje semundje mendore qe karakterizohet nga humori i ulur i vazhdueshem dhe nder simptomat gjeresisht te njohura jane trishtimi, e qara apo edhe mungesa e energjise.

Megjithate shkencetaret kane vene re se fundmi se depresioni eshte i lidhur me nje nuhatje te reduktuar. Kjo njihet si Hiposmia dhe zakonisht lidhej me Alzajmerin apo Demencen.

Studiuesit nga Johns Hopkins Medicine ne SHBA, kane zbuluar tani se nuhatja e dobësuar është nje shenjë e depresionit tek të rriturit e moshuar.
Madje ata zbuluan se sa më keq të jetë shqisa e nuhatjes tek një personi, aq më keq është shëndeti i tyre mendor.

Studimi zbuloi se grate kane me shume gjasa te kene depresion se sa burrat dhe kerkojne trajtime me antidepresante ku 15 % jane femra ne krahasim me 7% meshkujt.

Studiuesit sugjerojnë që lobi i nuhatjes në tru (ku përpunohen aromat) dhe pjesa e trurit përgjegjëse për emocionet janë të lidhura ngushtë me njëra tjeterën.

NHS thotë se simptomat më të zakonshme psikologjike të depresionit përfshijnë:
Humor i vazhdueshëm ose trishtim
Ndjeheni të pashpresë dhe të pafuqishëm
Vetëbesim të ulët
Përlotje
Ndjenja e fajit
Të qenit nervoz dhe intolerant ndaj të tjerëve
Nuk ka motivim apo interes për gjërat
E ka të vështirë të marrësh vendime
Duke mos marrë asnjë kënaqësi nga jeta
Ndjeheni të shqetësuar ose të shqetësuar
Të kesh mendime vetëvrasëse ose të mendosh për të dëmtuar veten

Shenjat fizike të depresionit përfshijnë:
Duke lëvizur ose duke folur më ngadalë se zakonisht
Ndryshime në oreks ose në peshë
Kapsllëk
Dhimbje dhe dhimbje të pashpjegueshme
Mungesa e energjisë
Dëshirë e ulët seksuale
Ndryshimet në ciklin tuaj menstrual
Gjumi i shqetësuar

Dhe simptomat që mund të vini re në një mjedis social përfshijnë:
Shmangia e kontakteve me miqtë dhe pjesëmarrja në më pak aktivitete shoqërore
Neglizhimi i hobi dhe interesave tuaja
Keni vështirësi në shtëpinë tuaj, në punë ose në jetën familjare

Megjithatë cfarëdo simptomash që vëreni tek vetja ose tek dikush tjetër, është e rëndësishme të kërkoni ndihmë nëse ato vazhdojnë për më shumë se dy javë./shiko.news

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *