Shkencetaret Italiane keto dite Zbuluan Simptoma te reja te Korovirusit/ Ja per cilat behet fjale.

  Coronavirus vazhdon të përhapet në Itali dhe në te gjithe botën. Në vendin tonë, rastet vazhdojnë të rriten megjithëse me një ritëm të ngadaltë sesa në javët e fundit. Sipas buletinit më të fundit të mbrojtjes civile, 95.262 persona ishin pozitivë për covid-19 në Itali me një rritje prej 1,195 pacientësh në krahasim me ditën e djeshme.

  Për të pestën ditë radhazi ka pasur një ulje të pacientëve me ICU (99 më pak se dje) dhe rekord të pacientëve të shëruar (2.099). Në njëzet e katër orët e fundit, megjithatë, 552 njerëz të tjerë kanë humbur jeten: gjithsej tani arrin në 17.669 persona.

  Virusi ka ndikuar në jetën tonë që nga 21 shkurt (megjithëse disa ekspertë sugjerojnë se covid-19 ka qarkulluar në Itali që nga janari). Shumë njerëz ende pyesin se cilat janë simptomat e koronavirusit të ri. Simptomat fillestare më të zakonshme për covid-19 janë ethe, kollë e thatë dhe vështirësi në frymëmarrje.

  Për disa pacientë sëmundja është e ngjashme me gripin, ndërsa për të tjerët ajo përparon në pneumoni, semundje të veshkave dhe deri ne humbje jete. Sidoqoftë, një ekip studiuesish italianë ka zbuluar disa simptoma të reja që lidhen me sëmundjen e re.

  Pas kollës dhe ethe, disa javë më parë ,si dhe humbja e erës dhe humbja e ndjenjës së shijes u shtuan si simptomë. Nuk mbaron këtu: çdo ditë zbulohet diçka e re në lidhje me sëmundjen që po gjunjezon sistemet shëndetësore të shumë vendeve të botës.

  Një grup studiuesish nga Universiteti Sapienza dhe Tor Vergata i Romës dhe botuar në revistën Cureus Journal të shkencës mjekësore se kane zbuluar disa simptoma gastrointestinale – ndonjëherë edhe simptomat e vetme – të covid-19.

  Massimiliano Cipriano i Departamentit të Kirurgjisë Iaparoskopike të Policlinico Umberto I në Romë i shpjegoi Adnkronos se para simptomave të frymëmarrjes shumë pacientë me covid-19 mund të paraqesin diarre, të vjella dhe parehati në bark.

  Studimi i gjithanshëm italian zbuloi gjithashtu se ARN virale është e pranishme në jashtëqitje edhe pas zhdukjes së simptomave të frymëmarrjes dhe veçanërisht edhe pas negativitetit të Analizave.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *