Shtohen raste me koronavirusi në Shqipëri, rritet ndjeshem numri, ja qytetet e prekura

  Tjetër rritje e të prekurve nga koronavirusi, ku konfirmohen 33 të infektuar në Shqipëri, duke shtuar 10 raste të reja, nga 23 që ishte ditën e djeshme.

  Në 24 orët e fundit nga ana e Institutit të Shëndetit Publik në bashkëpunim me epidemiologët e Njësive Vendore të Kujdesit Shëndetësor, ka vazhduar pa u ndalur puna në terren, për gjurmimin e kontakteve të rasteve të konfirmuara tashmë me Covid-19, për të cilët ju kemi informuar në daljet e mëparshme.

  Në 24 orët e fundit janë realizuar edhe 159 testime të reja dhe kjo e çon numrin total të testimeve të kryera në 457.

  Deri në këto momente janë konfirmuar pozitivë me COVID-19, 33 raste, nga të cilat:

  8 prej të cilëve janë të shtruar në spitalin Infektiv, nga Tirana, Durrësi, Fieri dhe Rrogozhina.

  Ndërkohë 25 raste janë të vetëizoluar në gjendje të mirë shëndetësore në shtëpi.

  Nga rastet e konfirmuara pozitivë:

  Tiranë 19 raste

  Durrës 5 raste (njëri prej të cilëve ka ndërruar jetë)

  Lushnje 1 rast

  Elbasan 2 raste

  Fier 4 raste

  Rrogozhinë 2 raste

  Ndërkohë konfirmohet se pas testimit të kampionit të parë të 50 mjekëve dhe infermierëve në spitalin e Durrësit të cilët rezultuan negativë, ISHP ka vazhduar me gjurmimin e kontakteve, marrjen dhe testimin e mostrave të reja të stafit mjekësor në Spitalin Rajonal Durrës.

  Në bazë të rezultateve që tashmë kanë dalë, nga kampioni i dytë i mostrave të marra, 39 mostra të mjekëve, infermierëve dhe pacientëve, vetëm 1 mjek rezulton pozitiv, i cili nuk ka simptoma, aktualisht është i vetëizoluar dhe po hulumtohet më tej. Gjithsej janë kryer 89 testime në spitalin e Durrësit.

  Nga numri total i të prekurve nga COVID-19 janë 25 persona të vetëizoluar në gjendje të mirë shëndetësore dhe 177 të vetëkarantinuar.

  “Dua tju bëj thirrje edhe një herë të gjithë qytetarëve, të respektojnë rregullat e reja dhe të qëndrojnë në shtëpi. Të kufizojmë rrezikun sa më shumë të jetë e mundur”, tha zv.ministrja e Shëndetësisë Mira Rakacolli.

  Shefja e Departamentit të Epidemiologjisë dhe Kontrollit të Sëmundjeve Infektive në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino tha se tashmë që OBSH ka shpallur pandeminë na koronaviriusi masat që janë marrë duhet të merren seriozisht.

  “OBSH ka shpallur pandeminë nga koronavirusi i ri që do të thotë se bota ka transmetim komunitar në më shumë se 2 kontinente. Kjo është një situatë që duhet vlerësuar me seriozitet dhe masat që janë marrë për distancimin social duhet të merren me seriozitet. Ne do të vazhdojmë me gjurmimin e rasteve në terren dhe nuk është e nevojshme që çdo person të testohet”, tha Bino.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *