Tornado godet europen duke shkulur pemet dhe catitet e shtepive

Një tornado që ka goditur Gjermaninë dhe vende te tjera prane saj ka plagosur më shumë se 50 njerëz dhe të paktën dhjetë dërgoi në spital me lëndime të rënda.

Erërat deri në 80 mph goditën qytetin perëndimor Paderborn më herët sot, duke rrafshuar një dyqan mobiljesh.

Tornado shkaktoi gjithashtu dëme të konsiderueshme në qytet në shtetin e Rhine-Westfalisë së Veriut, tha një zëdhënës i policisë për AFP pas temperaturave anormalisht të larta për kohën e vitit.

Forcat e sigurisë thanë se shumë çati u hodhën në erë dhe pemë u shkulën në zonën përreth.

Ndërkohë në rajonin jugor të Franconisë Qendrore, një kasolle prej druri u shemb, duke plagosur 14 persona, përfshirë fëmijë.

Udhëtimi hekurudhor u ndërpre, pasi policia u bëri thirrje njerëzve të qëndrojnë brenda.

Shërbimet meteorologjike gjermane kishin dhënë një paralajmërim stuhie për të premten dhe parashikuan rrebeshe deri në 130 km/h (80 mph) në disa vende.

Moti i keq goditi fillimisht perëndimin e vendit dhe ishte caktuar të udhëtonte drejt lindjes më vonë në mbrëmje.

Banda gjermane Rammstein ndaloi gjithashtu një koncert në Leipzig, Gjermaninë Lindore, ndërsa një folës i arenës u tha pjesëmarrësve të koncertit që të kërkonin urgjentisht strehim në mes të një stuhie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *