Vendet e BE thirrje qytetareve: Siguroni uje dhe ushqime, ja cilat ushqime duhet te keni ne banese

0
374

Lufta Rusi Ukrain ka hapur shume probleme ne evrope po ashtu dhe ne te gjithe boten. Rritja e cmimit te naftes dhe gazit ka bere qe te rriten dhe cmimet e ushqimeve dhe ka sjell nje kaos ne te gjithe evropen.

Tashme cmimi i tyre po rritet cdi dite.Keshilli i BE ben thirrje qe te kemi kujdes dhe te kemi rezerva ushqimore.

Duhet të keni në banesë: 10 litra ujë dhe lëngje, 3,5 kg drithëra, bukë, patate, oriz, makarona, 1,5 kg mish, peshk, vezë.

Në veri të Italisë, supermarketet ushqimore kanë mungesë makaronash për shkak të pasigurisë.

Ministres së Brendshme të Gjermanisë, Nancy Fischer ka thene qe duhet te kemi rezerva ushqimore ne shtepi per shkak se situata ne evrop nuk eshte aspak e mire.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here