Monday, May 23, 2022
HomeZbulohet historia e rrallë/ I dënuar me burg, ja çfarë 'fshihet' pas...
Array

Zbulohet historia e rrallë/ I dënuar me burg, ja çfarë ‘fshihet’ pas lidhjes së fortë të Erdoganit me shqiptarëtMos e besoni po deshët, por Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan ka një lidhje të fortë me shqiptarët. Arsyeja e këtij afrimiteti është jetesa e tij për 3 muaj në një qytet shqiptar, Tetova.

Ky detaj mjaft interesant u rrëfye nga kreu i Partisë Demokratike Shqiptare në Maqedoninë e Veriut, Menduh Thaçi gjatë një dalje publike në emisionin T7.
Sipas rrëfimit, rreth 21 vite më parë- para se të zgjidhej kryeministër e më pas President- aso kohe kryetar i Stambollit, Erdogan u dënua me 10 muaj burg për nxitje të dhunës dhe të urrejtjes fetare e racore.

Ish-numri një i Stambollit vuajti dënimin për 4 muaj, nga 24 marsi deri më 27 korrik të vitit 1999, dhe më pas shkoi të jetonte 3 muaj në Tetovë.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments