6 vjecari humb jeten pasi konsumoj pije energjike

Një djalë 6-vjeçar ka humbur jeten pasi raportohet se konsumoi një gotë pije Mon ster Energy.

Francisco Cervantes ishte duke vizituar shtëpinë e gjyshes së tij në Matamoros, Meksikë, kur incidenti ndodhi më 16 prill.

Sipas raportimeve, i riu pa një gotë në tryezë të mbushur me pije energjike dhe e gëlltiti për të shuar etjen.

Ai menjëherë filloi të përjetonte shqetësime dhe u dërgua nga të afërmit e tij ne spitalin lokal Alfredo Pumarejo.

Pas pranimit, ai u diagnostikua me dehje dhe më vonë probleme në tru.

Ai kaloi gjashtë ditë i shtruar në spital në gjendje te rende ku me pas mesohet se humbi jeten.

Ekpertet dhe shërbime të ndryshme shëndetësore, përfshirë NHS, këshillojnë që fëmijët e vegjël të mos konsumojnë pije energjike, të cilat shpesh janë të larta në kafeinë dhe sheqer.

Burimi The sun.co.uk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *