Bresheri sa nje kokerr molle. Demtohen makina pemet dhe shtepite

Një valë e motit të keq goditi verilindjen e Italisë, pas temperaturave deri në 47 gradë celsius në disa qytete.

Një stuhi breshëri preku rajonin e Venetos, veçanërisht komunat Montebelluna, Cornuda, Crocetta del Montello dhe Pederobba. Ra breshër në madhësinë e topave të tenisit. Në zonën e Bellunos dëmet e shkaktuara nga erërat e forta dhe shiu ishin të mëdha.

Stuhia e breshërit goditi disa zona të famshme për vreshtat e tyre Proseço. Zjarrfikësit kanë qenë të zënë gjatë gjithë natës me qindra kërkesa për ndërhyrje për shkak të stuhive të fuqishme të ujit, breshrit dhe erës që përfshiu një pjesë të madhe të rajonit.

Ekipet nga Venecia, Treviso, Padova, Vicenza dhe Verona duhej të pastronin rrugët nga pemët dhe bimët, si dhe nga dritat e dritareve, xhami dhe elementë të tjerë të pasigurt të shkaktuar nga stuhitë e dhunshme breshëri dhe era.

Gjithashtu janë bërë disa ndërhyrje për të bërë të sigurta çatitë. Ekipet kanë mbërritur edhe nga jashtë rajonit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *