Cpo ndodh ne Evrope? Ne gjermani ka tornado ne Spanje 42 grade temperaturat

Një stuhi e frikshme që shkaktoi tre tornado dhe këputi shumë pemë ka lënë dhjetëra njerëz të plagosur në Gjermaninë perëndimore, 13 prej tyre në gjendje të rëndë. Meteorologët kishin paralajmëruar për reshje të dendura shiu, breshër dhe erëra deri në 80 mph në Gjermaninë perëndimore dhe qendrore të premten, ndërsa njerëzit në shtetin perëndimor të North Rhine-Westphalia u këshilluan të qëndrojnë në shtëpi.

Ndërkohë Spanja po kalon majin më të nxehtë ndonjëherë pasi temperaturat u rritën në 42C ditën e sotme. Një masë e ajrit të nxehtë dhe të thatë që mbart pluhur nga Afrika e Veriut i shtyu temperaturat deri në 15 gradë mbi mesataren, me merkurin në 41C në disa pjesë të vendit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *