Doktoresha tregon se si humbi mbi 40 kg në moshën 50 vjecare

Dr. Emi Hosoda arriti peshën e saj maksimale 107 kg dhe ajo ishte në të 50-tat. Ajo keshillon të gjithë që të hanë më pak dhe të ushtrojnë më shumë ky është celësi për të rënë në peshë.

Ajo tashmë është 65 kg dhe eshte shumë e lumtur. Më janë dashur 3 vite ndryshim ne jetën time që të ulja ushqimin dhe të shtoja aktivitetin fizik duke ecur shumë dhe ushtruar palestër për tre vite me radhë.

Ajo thotë të shmangni ushqime si orizi i bardhë, buka e bardhë, patatet e skuqura dhe sheqerin.

Shumica e ushqimeve të përpunuara janë shumë të larta në karbohidrate dhe shumë të ulëta në fibra, “kështu që ato mund t’ju sjellin në telashe për sa i përket mbajtjes së sheqerit në gjak të qëndrueshëm,” paralajmëron ajo.

Une perdora me shume fasule të pasura me fibra, thjerrëza, perime pa niseshte, frutave dhe drithërave të plota, si dhe proteina pa yndyrë si peshku dhe shpendët pa lëkurë; dhe yndyrna të shëndetshme që gjenden në arra, fara dhe avokado.Studimetkanë zbuluar se ky plan ushqimor mund të ndihmojë në mbajtjen e peshës të hani pak dhe të jeni të ngopur.

Mos harroni te pini shume ujë. Një gotë 30 minuta para se të hani bukë.

@doctor.emi 5 things I would ALWAYS do as a doctor who lost 100lbs and kept it off. #doctoremi #learnontiktok #weightlosstransformation #weightloss ♬ Stuck In The Middle – Tai Verdes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *