Dy hapa te thjeshte se si te zvogloni stomakun tuaj natyrisht…

Ka një mënyrë të natyrshme që mund t’ju ndihmojë të zvogëloni yndyrën e stomakut pa operacione. Ju do tju duhet të ndiqni këto këshilla dhe të zvogëloni madhësinë e belit, oreksin dhe te hani më pak se më parë.

Duhet ta dëgjoni trupin tuaj dhe ta kontrolloni atë. Vetëm ndiqni hapat:

Hapi 1 – Shumë njerëz nuk arrijnë të humbin peshë, sepse nuk kanë këmbëngulje dhe vullnet. Kjo ndodh kur përpiqen të humbin peshë shpejt. Por, duhet të mbani mend se procesi i humbjes së peshës është i ngadalshëm dhe gradualisht do të japë rezultate afatgjata.

Hapi 2 – mësoni të kontrolloni ankthin tuaj sepse shpesh është lidhet me urinë. Kontrolli i asaj që konsumoni mund t’ju shqetesoje lehtë.Provoni këto këshilla:

Rritja e konsumit te fibrave – në këtë mënyrë ju mund të zvogëloni oreksin dhe të humbni peshë. Rregullojne funksionin e zorrëve dhe largojne toksinat nga trupi. Sigurojne ngopje sapo të futen në stomak. Kjo është jetike për humbjen e peshës. Merrni 1 lugë gjelle tërshërë dhe përziejeni me 1 lugë gjelle fara liri, duke shtuar një gotë me ujë dhe konsumojeni 2 herë në ditë, 15 minuta para drekës dhe darkës.
Shmangni ushqimet të cilat janë të yndyrshme dhe të kripura – edhe pse të shijshme, ato janë llojet më të rrezikshme të ushqimeve. Sigurohuni që të merrni ushqim me cilësi të lartë për të ulur kalorite në një mënyrë të shëndetshme. Konsumoni fibra të mjaftueshme për të qenë më të përshtatshëm dhe të qëndroni të shëndetshëm.

Pini shumë ujë – kjo do t’ju ndihmojë të largoni toksinat nga trupi dhe të kontrolloni oreksin tuaj. Pini një gotë ujë 15 minuta para vakteve dhe një orë më pas, kurrë mos pini ujë gjatë ngrënies.
Hanii ushqime të cilat kërkojnë më shumë përtypje si gështenja, dardha, arra, mollë për të reduktuar urinë tuaj dhe për të mashtruar barkun duke menduar se është plot.

Mëngjesi është shumë i rëndësishëm – konsumoni mëngjes të mirë dhe të shëndetshëm në mënyrë që të qëndroni të ngopur deri në drekë. Kjo do të rritë energjinë tuaj dhe do të zvogëlojë oreksin tuaj. Konsumoni fibra, proteina dhe vitamina. Merrni fara chia dhe susam, të përziera me djathë me yndyre te ulet, kos, qumësht të skremuar, vezë organike dhe kefir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *