Saturday, May 21, 2022


HomeE fundit/ Rrëzohet avioni në Iran
Array

E fundit/ Rrëzohet avioni në IranDitën e sotme, një avion Boeing 737, me 170 pasagjerë u rrëzua fill pas ngritjes në aeroportin e Teheranit në Iran.

Sipas FlightRadar24, shërbim për gjurmimin e  fluturimeve raportohet se avioni u rrëzua dy minuta pas ngritjes. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky u shpreh se po punohet për të sqaruar rrethanat e ngjarjes.

Është bërë i mundur identifikimi i vik timave, nga ku mësohet se 82 janë iranianë, 63 kanadezë, 11 ukrainas (përfshirë ekuipazhin), 10 suedezë, 4 afganë, 3 gjermanë dhe 3 britanikë.

Deri më tani thuhet se aks identi ndodhi për shkak të vështirësive teknike. Nga ana tjetër ambasada e Ukrainës përjashtoi idenë e një sulmi dhe tha se rrëzimi erdhi si pasojë e një problem në motor.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments