Italia në alarm! Përhapja e koronavirusit nuk ndalet, te dhenat e fundit

  Italia ka raportuar rritjen më të madhe të numrit të të infektuarve nga dita në ditë me koronavirusin e ri.

  Autoritetet kombëtare të shëndetësisë u kanë thënë gazetarëve se kanë regjistruar 3,497 raste në 24 orët e fundit.

  Kjo shifër nënkupton 20 për qind rritje të numrit të rasteve nga një ditë në tjetrën.

  Pak më shumë se gjysma e këtyre rasteve janë raportuar në Lombardi, rajonin verior të Italisë, që është prekur më së keqi në Evropë nga ky virus.

  Numri i të prekurve me këtë sëmundje në Itali ka arritur në 21,156. Sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins në gjithë botën, në total janë: 153,586 njerëz të infektuar, 5,789 të vdekur dhe 72,587 të shëruar.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *