Kardiologu tregon 8 ushqimet që duhet ti largoni që të mos pësoni atak kardiak

Hipokrati tha në mënyrë të famshme: “Ushqimi le të jetë ilaçi juaj” dhe kjo vlen për shëndetin e zemrës: dieta është jashtëzakonisht e rëndësishme.

Kardiologët shohin nga afër se çfarë mund t’i bëjë zemrës suaj një dietë e keqe.

Më shumë se 600,000 njerëz vdesin nga sëmundjet kardiovaskulare në SHBA çdo vit – shkaku kryesor i vdekjes si për burrat ashtu edhe për gratë, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Keto jane 8 ushqimet qe duhet te rrini sa me lart tyre.

1. Proshutë, sallam dhe mish të tjerë të përpunuar
Organizata Botërore e Shëndetësisë ka përcaktuar se ngrënia e mishit të përpunuar shkakton kancer .

2. Patate të skuqura dhe ushqime të tjera të përpunuara, të paketuara
Qëndroni larg fast fodeve dhe patatev te skuqura ato jane shume te mira por shume te demshme per trupin

3. Ëmbëlsira
Edhe pse jane shume te mira emblesirat jane shkaku kryesor i diabetit dhe rritjes se dhjamit ne trup.

4. Shumë proteina
Marrja e shume proteinave mund te jap problem me veshkat ndaj ato duhet te jene me kujdes dhe ne masen e duhur.

5. Fast Fodet
Shumica e restoranteve të ushqimit të shpejtë të hamburgerëve dhe pulave duhet të shmangen “sepse praktikisht nuk ka asgjë në menu që është e shëndetshme për ju”, tha ajo. Edhe artikujt që nuk janë të skuqur janë zakonisht të pasura me karbohidrate të thjeshta.Sa me larg fast foodeve.

6. Pije energjike
Freeman tha se i shmang ato sepse përmbajnë sheqer të shtuar, plus përbërës që mund të shkaktojnë probleme si presioni i lartë i gjakut ose aritmia.

7. Kripë e shtuar
Perdorimi i madh i kripes ne sasi me shume se sa duhet mund te sjell problem te trupin tone.

8. Vaj kokosi
Ajo ka më shumë yndyrë të ngopur se sa dhjamë derri, tha Freeman.

“Është përdorur në disa studime për të nxitur aterosklerozën – bllokon arteriet dhe shume i demshem per trupin.gatuajshendetshem.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *