Lira Gjika: Ja cfarë duhet te bëni cdo mëngjes dhe të mësoni nëse jeni prekur nga koronavirusi

  Pediatria Lira Gjika nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale zbulon se në bazë të studimeve të fundit është bërë e ditur se shenjat e korornavirusit shfaqen deri në 28 ditë pasi mund të jemi infe. ktuar.

  Duke iu referuar ekspertëve nga Tajvani, Gjika na këshillon të bëjmë çdo mëngjes një vetëkontroll me një veprim të thjeshtë për t’i kuptuar sa më parë shenjat nëse jemi prekur apo jo.

  Postimi i plotë:

  Koronavirusi mund te mos tregoje shenja per shume dite- atehere si mund ta marre vesh dikush nese eshte prekur apo jo.

  Informacioni me i fundit eshte se periudha e inkubacionit mund te shkoje deri ne 28 dite, para se te shfaqen shenjat.

  Kur personi fillon te kete temperature ose dhe kolle dhe shkon ne spi. tal, zakonisht mushkerite kane shkuar deri ne 50% me Fibroze dhe eshte teper vone!

  Eksperte nga Taivani na japin nje kontroll te thjeshte qe mund ta bejme vete cdo mengjes.

  Merrni fryme thelle dhe mbajeni frymen per me shune se 10 sekonda.

  Nese e perfundoni me sukses pa u kollitur, pa pasur parehati, nxehje, apo ndjesi shtrengimi etj, atehere kjo provon qe mushkerite nuk kane fibroze- pra praktikisht ky eshte tregues i mosinf. ektimit.

  Ne kohe kritike jeni te lutur te kontrolloni veten cdo mengjes ne nje ambjent me ajer te paster!

  KESHILLE SERIOZISHT E SHKELQYER nga doktore japoneze qe po e trajtojne. Te gjithe duhet te siguroheni qe goja dhe fyti juaj eshte gjithmone i lagesht, asnjehere I THATE.

  Merrni disa gllenjka uji, te pakten cdo 15 minuta.

  PSE?

  Edhe nese virusi hyn ne goje… pirja e ujit ose e lengjeve te tjera do t’i shpelaje mes ezofagut drejt stomakut.

  Me te shkuar aty, ACIDET e stomakut do ta largojne ate plotesisht.

  Nese nuk pini mjaftueshem uje dhe rregullisht… ai mund te hyje ne rruget tuaja te frymemarrjes drejt e tek MUSHKERITE.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *