Pite te shpejta qe behen gati per 5 minuta. Video

Dëshironi të dini se si të bëni pitet turke? Mos kërkoni më larg se kjo recetë e shpejtë, e lehtë dhe e shijshme autentike e bukës turke. Nuk kërkohet përvojë në pjekjen e bukës.

Piqet në 5 minuta! Nuk kërkohet përvojë në pjekjen e bukës. Ruani recetën:

PËRBËRËSIT:

8 filxhan miell 00 (1,1 kg)

1,7 filxhan ujë të ngrohtë 400 ml

1,7 filxhan kos 400 ml 1 lugë kripë

1 pako maja e thatë e çastit 10 g 3 lugë vaj vegjetal 60 g gjalpë

METODA:
Hidhni miellin, majanë, kosin, kripën dhe ujin. Kur të keni përftuar një brumë të imët, lyeni me vaj të mbuluar me transparencë dhe lëreni sasinë e brumit në një vend të thatë dhe të ngrohtë.

Pasi të hyjë brumi, lyejmë duart me vaj, e ndajmë brumin nga tava dhe e ndajmë në tetë toptha, të cilët gjithashtu përzihen dhe lihen të qëndrojnë për 15 minuta.

Rrotulloni çdo top brumi në një rreth dhe piqeni në një tigan të nxehur.

Ndërsa buka është e ngrohtë, lyejeni me gjalpë.

Shijoni bukën tuaj të sheshtë turke.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *