Presidenti Ukrainas ben paralajmerimin. Rusia do te sulmoj boten me arm berthamore

Pas luftes me kovidin tashme bota do te kete dhe pasoja nga lufta ndaj Rusis kunder Ukraines dhe presidenti Zelensky ka paralajmerua se Rusia ka plane me te medha per boten.

Ai thote se bota duhet te shqetesohet nga Rusia sepse ata kan plane me te forta.

Zyrtarët amerikanë kanë paralajmëruar për mundësinë që Putin, mund të kthehet te përdorimi i armëve taktike bërthamore në Ukrainë. Drejtori Bill Burns, tha të enjten se CIA vëzhgon “me shumë vëmendje” mundësinë, ndërsa theksoi se SHBA nuk ka parë ende ndonjë shenjë se Rusia po përgatitet të ndërmarrë një hap të tillë.

“Duke pasur parasysh dëshpërimin e mundshëm të Presidentit Putin dhe udhëheqjes ruse, duke pasur parasysh pengesat me të cilat ata janë përballur ushtarakisht deri më tani, askush prej nesh nuk mund ta marrë lehtë kërcënimin e paraqitur nga një mjet i mundshëm ndaj armëve bërthamore taktike ose armëve bërthamore me rendiment të ulët”, tha Burns.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *