Qeveria vendosi zbutjen e masave, mjeku Tritan Kalo bën paralajmërimin e fortë: DËGJONI VETEM..

  Ndersa ne javën e ardhshme pritet që të zbuten masat e ndërmarra për ndalimin e perhapjes se koronavrusit, mjeku Tritan Kalo ka reaguar duke thënë se nuk duhet të ndërmerren veprime të nxituara.

  Sipas tij duhet të bëhet durim pasi jemi ende larg përfundimit të pandemisë. Ai shprehet se në rrugët e Tiranës vihen re shumë lëvizje njerëzish dhe kjo sipas tij nuk është një gjë e mirë pasi dihet se mundë të kthehen në një burim potencial për përhapjen e CoVid-19.

  STATUSI I TRITAN KALOS

  DURIM, durim dhe vetëm durim…..PËRSËRITJA mbetet mama e dijes, dhe aspak baba e mërzitjes….Jemi ende larg së të thirrurit FITORE….Vetëizolimi, distancimi fizik, higjena vetjake dhe ajo kolektive, ushqimi, ajrimi i mjedisive tona, rehidrimi po fillojnë të na shpërblehen, POR me orët e “liridaljes” nuku duhet abuzuar….

  UDHËT e Tiranës zhurmojnë dhe t’a thyejnë pak zemrën ku sheh pamje si më poshtë…..Në spital me infermjeret tona duararta e fjalëpakë të Pavjonit të parë, Mirën e Lulin si dhe me Agimin, i cili po përballet me Sars-Coc2/Covid-19 dhe këmbëngul që të bëjmë një foto së bashku….

  Fjalët në mesazhin e tij që bashkëshoqërojnë foton me të, janë prekëse dhe përmbajnë shumë mirënjohje: “Më bërë ta shijoj këtë shkëlqim dielli në dritaren time. Përqafime me mirënjohje të thellë.”….

  DËGJONI vetëm këshillat e specialistëve dhe jo ato të gjithologëve, për të mirën e shëndetit tuaj fizik dhe mendor….JU DUAM shumë, POR edhe ju duhet të doni më shumë veten tuaj, si dhe të respektoni përkushtimin e punën tonë….BASHKË ME SIGURI do ja dalim mbanë!!!

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *