Rriten në mënyrë eksponenciale rastet në botë. Wuhan, alarm i ri. Spanja kapërcen Italinë

  Rastet me koronavirus po rriten në mënyrë eksponenciale në botë. Numri i të dhënave është 1,080,846 raste dhe mbi 58,000 humbje jetesh.

  Numrat e azhurnuar të Universitetit Johns Hopkins flasin për 1,080,846 njerëz te prekur në nivel global dhe 58 mije humbje jetesh. Shtetet e Bashkuara (ku të dhënat janë gjithmonë më të rënda) mbeten të parat në numër rastesh, 265,967, Italia për numrin e jeteve te humbura 14,681.

  Më shumë se gjysma e popullsisë së botës izolohet në shtëpi. Në Evropë ka mbi 43,000 humbje jetesh nga virusi, llogariti agjensia AFP.

  Autoritetet Wuhan, epiqendra e epidemisë së koronavirusit në Kinë, sot u kërkuan banorëve të qytetit të qëndrojnë në shtëpi dhe të shmangin udhëtimet e panevojshme, sepse ekziston frika për një rikthim të infeksioneve pas zbulimit të rasteve të reja në provincë. Kjo ishte disa ditë nga 8 Prilli, data në të cilën u vendos se do të fillonte një kthim gradual në normalitet.

  Sipas një shënimi të lëshuar nga qeveria komunale e kryeqytetit të provincës Hubei, komunitetet e banimit të qytetit do të duhet të vazhdojnë masat e izolimit, ndërsa banorët, të veshur me një maskë të detyrueshme, do të maten temperaturën e trupit në hyrje të ndërtesave. Parandalimi i një valë të re infeksionesh, thuhet në njoftimin e lëshuar sot nga autoritetet lokale, mbetet akoma “një detyrë e vështirë”.

  Në këtë drejtim, dokumenti citon rrezikun e paraqitur nga pacientët asimptomatikë, nga raste të personave të rikuperuar dhe shkarkuar dhe më pas testuar pozitivisht për koronavirus përsëri dhe me infeksione të reja ‘të importuara nga jashtë.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *