“Rusia nuk është tërhequr”/ NATO ngre alarmin, ja kur mund të fillojnë serisht sulmet

U be nje muaj nga lufta Rusi Ukraine dhe lufta nuk ka ndalur po ajo ende vazhdon por pervec problemit te madhe ne Ukraine problemi tjeter eshte se rritja e naftes dhe e cmimeve te ushqimeve po prodhon nje problem te madh global.

Por nje lajm i keq eshte se kjo situata do vazhdoj dhe se sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka paralajmëruar Ukrainës se forcat ruse nuk po tërhiqen dhe muaji prill pritet te jete nje muaj i veshtir.

NATO bën me dije gjithashtu se forcat ruse janë duke u rigrupuar dhe se nuk ka asnjë reduktim të sulmeve në Kiev dhe Chernihiv siç edhe u njoftua më herët nga Rusia.

“Sipas inteligjencës sonë, njësitë ruse nuk po tërhiqen, por po ripozicionohen dhe kjo mund të sjellë edhe veprime sulmuese”, ka thënë ai.

Ndaj ne duhet te jemi me te kujdesshem dhe te hartojme nje plan per te demtuar me shume ushtrin ruse.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *