Friday, May 20, 2022


HomeShkencetaret ngrene alarmin: Koronavirusi po përhapet nga ekranet e telefonave, ja si...
Array

Shkencetaret ngrene alarmin: Koronavirusi po përhapet nga ekranet e telefonave, ja si te mbroheniKoronavirusi mund të mbijetojë në sipërfaqe të vështira, siç janë ekranet e telefonit, deri në një javë dhe ofron rrugë të mundshme infeksioni, paralajmërojnë shkencëtarët.

Virusi përhapet përmes ciklave të pështymës, të lëshuara nga kolla apo teshtima dhe mbetja mund të jetë e fuqishme për 7 ditë në sipërfaqe të tilla si doreza dhe aparate.

Ekspertët paralajmërojnë se telefonat mund të jenë duke vepruar në përhapjen e virusit, duke këshilluar që ata të fshihen të paktën dy herë në ditë me një dezinfektues.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments