Sinoptikanët japin paralajmerimin: Priten reshje te ‘erreta’ nga qielli!

Shi i erret dhe breshër pritet të godasin Britaninë e Madhe dhe europen ndërsa një shtëllungë e madhe pluhuri saharian po afron drejt europes.

LONDËR, Britani e Madhe – Shi i erret dhe i kuq pritet të përfshijë Mbretërinë e Bashkuar këtë javë pasi stuhitë e forta përzihen me një shtëllungë të madhe pluhuri saharian.

Në disa pjesë të vendit parashikohen reshje të dendura shiu me ngjyrë të kuqe dhe portokalli dhe rrezik për rrufe, erëra të forta dhe breshër.

Sipas Met Office, “shiu i erret” ndodh kur përqendrimet relativisht të larta të pluhurit ose grimcave me ngjyrë të kuqe përzihen me shiun, duke i dhënë atij një pamje të kuqe ndërsa bie.

Fenomeni i motit përshkruhet si “relativisht i rrallë” me ekspertët e motit që thonë se rastet e dokumentuara janë “të pakta”.

Një paralajmërim i verdhë për stuhi është lëshuar gjithashtu nga mbrëmja e së mërkurës deri në orët e para të së enjtes në juglindje, përfshirë Londrën dhe nje pjese te europes

Banorëve u është kërkuar të ndërpresin plane udhëtimi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *