Sinoptikanët tregojnë çfarë pritet të ndodhë me temperaturat: Të shtunën kemi destabilizim

Temperatura verore kanë arritur sot në Evropë siç po shihet edhe nga imazhi satelitor. Më së nxehti është në Gadishull Iberik ku temperatura ka arritur deri në 32 gradë Celsius.

Nxehtësia verore është përhapur edhe në shumë pjesë të Francës, Gjermanisë. Evropes qendrore dhe veriperëndimit të Ballkanit. Gjatë ditës së nesërme dhe të premtën temperaturat do të shënojnë rritje të mëtujteshme duke kulmuar ditën e premte deri në 30 gradë Celsius edhe në rajonin tonë duke përfshirë edhe Kosovën.

Të shtunën pritet të kemi destabilizim të atmosferës dhe ulje të lehta të temperaturave ku pritet të kemi rrebeshe lokale shiu me vetëtima, bubullimë dhe mundësi për breshër.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *