Sizmiologu anglez: Nuk përjashtohet një tërmet me i madh, siç ndodhi në Itali

  Portali britanik Daily Mail, ka intervistuar Dr. Brian Baptie, një nga sizmiologët e njohur në Angli i cili tha se tërmetet në Shqipëri, Bosnje dhe Kretë të Greqisë janë pjesë e të njëjtit grumbull tërmetesh.

  “Tërmetet vijnë në grup ose sekuenca, çka e bëjnë të duket sikur ka më shumë lëkundje brenda një periudhe të shkurtër kohore”.

  Sipas tij, një tërmet i madh provokon tërmete më të vogla në formën e pasgoditjeve, por mund të provokojë një tërmet edhe më të madh më vonë.

  “Në Itali në vitin 2016 pati një seri tërmetesh të vogla pas tërmetit 6.2 ballë. Por pas tre muajsh pati një tërmet të madh 6.5 ballë”.

  Kete vit janë regjistruar mbi 11.700 tërmete në mbarë botën, shumica e tyre me magnitudë më pak se 5 ballë dhe vetëm një me magnitudë mbi 8 ballë./Stop Tv Klan/

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *