Tërmeti shkund fort Ballkanin ja sa ishte magnituda dhe epiqendra

Një tërmet me magnitudë 4.7 ballë të shkallës Rihter ka goditur brigjet e Kretës, sipas Institutit Gjeodinamik të Observatorit Kombëtar të Athinës..

Po ashtu para disa ditesh nje termet lekundi dhe Turqin dhe termete te tjera kete jave ka pas dhe ne vendin tone por dhe ne Kosove. Dhe Ballkani ka qene nje zone sizmike kete muaj.

Por ne Greqi sipas mediave lokale, lëkundjet sizmike janë ndjerë në pjesën jugore dhe veriore të Kretës. Tërmeti është ndjerë edhe në Heraklion, Chania, Rethymnon.

Epiqendra e tërmetit ndodhet 43 kilometra në jug-jugperëndim të porteve të Heraklionit.

Thellësia e tërmetit vlerësohet të ketë qenë 19.5 km.

Ndërkohë sipas qendrës Sizmologjike Euro-Mesdhetare (EMSC), tërmeti ka qenë me magnitudë 4.5 ballë të shkallës Rihter.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *